:

Preskočiť hlavnú navigáciu

Česi oznámia termín prijatia eura v decembri

31.03.2009 09:24

Zákony, ktoré vyžadujú zmeny kvôli zavedeniu eura, sa v susednom Česku budú meniť postupne. Uviedol to český minister financií Miroslav Kalousek. Zmeny kvôli euru by sa mali týkať stoviek zákonov.

Česká vláda tiež zvažovala metódu jednorazovej zmeny zákonov priamou novelizáciou všetkých právnych predpisov, ktoré obsahujú korunové sumy. "Priklonili sme sa k postupnému prechodu - teda k práci na jednotlivých rezortoch, okrem iného tiež preto, že všetky krajiny, kde zbierame skúsenosti, volili tento spôsob," uviedol Kalousek.

Z právneho hľadiska nie je podľa niektorých expertov ani prekážkou, aby sa po zavedení eura vyskytovali v právnych predpisoch po určitý čas sumy v korunách, pretože sa na ne bude automaticky prihliadať ako na sumy v eurách podľa prepočítacieho koeficientu.

Česko využije slovenské skúsenosti

Česká vláda na svojom poslednom zasadnutí vzala tiež na vedomie správu o plnení Národného plánu zavedenia eura v Českej republike. Hlavnými prioritami práce Národnej koordinačnej skupiny by tento rok malo byť začatie prác na paragrafovom znení Obecného zákona o zavedení eura v Česku, vypracovanie metodiky pre zavedenie eura v štátnej správe, začatie prípravných prác na koncepcii komunikačnej kampane a priebežné vyhodnocovanie skúseností so zavedením eura na Slovensku.

Dátum oznámia v decembri

Dátum prijatia eura česká vláda zatiaľ i napriek naliehaniu opozície a podnikateľských zväzov nestanovila. Kalousek už dávnejšie povedal, že Česká republika môže prijať euro najskôr v roku 2013. Analytici tiež vidia tento rok ako realistický a zároveň ako najbližší možný. Premiér Mirek Topolánek na začiatku roku sľúbil, že kabinet termín oznámi 1. decembra 2009.


Zdroj: Finančník Späť »