:

Preskočiť hlavnú navigáciu

Stabilita eura je podľa Nemcov bez dodržiavania pravidiel ohrozená

31.03.2009 09:23

Stabilita a dôveryhodnosť jednotnej európskej meny bude v ohrození, pokiaľ sa členovia eurozóny po odznení súčasnej finančnej a hospodárskej krízy nevrátia k politike fiškálnej disciplíny. Povedal to nemecký minister financií Peer Steinbrück. Kurz eura po jeho slovách výrazne oslabil. Steinbrückove slová, prednesené v dolnej komore nemeckého parlamentu, sú zatiaľ najostrejším varovaním z úst vysokého nemeckého predstaviteľa na adresu nedodržiavania Paktu stability a rastu. Nemecko už dávnejšie dalo najavo značné obavy z rastu zadlžovania a rozpočtových deficitov v eurozóne.

Euro hneď po ministrových slovách voči doláru stratilo zhruba dva centy a vrátilo sa k 1,34 USD. Trh je podľa analytikov nervózny kvôli tomu, že sa značne líšia hospodárske a finančné vyhliadky v jednotlivých členských krajinách 16-členného bloku. "Nemecko, ako člen Európskej únie, má značný záujem na dôveryhodnosti Paktu stability a rastu. Ten, ako viete, niektorí neberú úplne vážne," dodal Steinbrück.

"Pokiaľ nebude (pakt stability) braný vážne, potom vám hovorím, že euro bude mať z hľadiska svojej vlastnej kredibility a stability jedného dňa problém," pokračoval minister. Táto otázka je podľa neho úplne zásadná jednak pre občanov, jednak pre finančné trhy. Podľa pravidiel Paktu stability a rastu musia členské štáty obmedziť rozpočtový deficit na tri percentá hrubého domáceho produktu (HDP). Teraz je ale v únii niekoľko krajín, ktoré tento limit prekračujú, alebo balansujú tesne na hrane. V súvislosti s hospodárskou krízou totiž vlády siahajú často k masívnej podpore ekonomiky, čo zhoršuje stav štátnych financií.

Nemecko od začiatku krízy zaviedlo na podporu ekonomiky už dva súbory opatrení v celkovom objeme okolo 81 miliárd eur. Rozpočtový deficit Nemecka sa v dôsledku týchto krokov v budúcom roku zvýši zrejme až k štyrom percentám HDP, v roku 2011 ale Nemci chcú mať deficit späť na troch percentách. Nemci sa obávajú, že niektoré ďalšie členské štáty v snahe čo najviac podporiť ekonomiku a trh práce, sa nebudú s návratom k dodržiavaniu stanovených limitov ponáhľať tak ako Nemecko.


Zdroj: Finančník Späť »