mapa stránok

Grafická verzia

Rýchla navigácia:

Preskočiť rýchlu navigáciu

:

Preskočiť hlavnú navigáciu

Ľavé boxy

Preskočiť ľavé boxy

Euro Info linka
Hot line: 0800 103 104 - bezplatné volania zo všetkých sietí

Únia sa zhodla, zníži DPH reštauráciám a kaderníctvam

11.03.2009 08:14

Ministri financií Európskej únie sa v utorok dohodli na trvalých výnimkách pre nižšie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na niektoré služby. Táto zmena vyžadovala súhlas všetkých členských krajín.

Český minister financií Miroslav Kalousek, ktorý rokovanie viedol, už v minulosti naznačil, že v prípade dohody EÚ sa bude uvažovať o znížení DPH pri službách s vysokou pridanou hodnotou práce, ako sú napríklad reštauračné služby, renovácie domov či kaderníctva. .

Tieto služby sa podľa veľvyslanca SR pri EÚ Maroša Šefčoviča zaradili do zoznamu umožňujúceho nižšie sadzby DPH, akými boli doteraz napríklad pomoc v domácnosti, opravy bicyklov, kadernícke služby či starostlivosť o choré alebo staré osoby.

Ďalšie extra výnimky si presadili tri krajiny: Portugalsko na mýtne na mostoch pri Lisabone, Cyprus na plynové bomby LPG a Malta na potraviny a farmaceutiká.

Dohoda po rokoch

Terajší systém sadzieb DPH je v EÚ značne rozmanitý a veľmi zložitý, hoci základné pravidlá sú jasné - na tovar a služby podliehajúce DPH sa uplatňuje minimálne 15-percentná sadzba tejto dane. Členské krajiny síce môžu uplatňovať zredukované sadzby nie nižšie než 5 percent na tovar a služby stanovené v dohodnutom zozname.

Tieto pravidlá komplikuje množstvo výnimiek povolených dočasne alebo len niektorým štátom na základe prístupových zmlúv či počas rokovaní o zavedení smernice o sadzbách DPH z roku 1992.

Osemnásť členských štátov má doposiaľ výnimku, vďaka ktorej môžu mať na reštauračné služby, kaderníctva či bývanie nižšiu než 15-percentnú sadzbu DPH. Výnimka by mala vypršať v roku 2010, služby by tak v najbližšom čase zdraželi.

Podľa novej dohody môžu jednotlivé štáty uplatňovať nižšiu sadzbu aj po roku 2010.

Českému predsedníctvu EÚ sa týmto kompromisom podarilo dosiahnuť dohodu, o ktorej Únia neúspešne rokovala už niekoľko rokov.

Fico: Znížime daň, keď to umožní situácia

Na rokovaní ministrov financií a hospodárstva Európskej únie (Ecofin - Rada pre ekonomické a finančné otázky EÚ) Slovensko podporilo návrh Francúzska na zníženie DPH pre reštauračné zariadenia, oznámil premiér Robert Fico v parlamentnom výbore pre európske záležitosti.

Fico tvrdí, že Slovensko zníži daň, keď to umožní situácia.väčší obrázokAutor: TASR

Potvrdil ochotu znížiť DPH reštauráciám, pretože reštauračné služby v dôsledku krízy "mimoriadne trpia" stratou klientov. Bude to však závisieť od možností slovenskej ekonomiky. "Pokiaľ hospodársky, finančne to zvládneme, som pripravený ísť ďalej, pretože toto je filozofia tejto vlády - znižovať (DPH)," vyhlásil Fico.

"Pokiaľ ide o DPH do budúcnosti, naša filozofia je jasná. Vždy, keď nám to dovolí ekonomická situácia, budeme pristupovať k jej ďalšiemu znižovaniu," povedal Fico.


Zdroj: Aktuálne.sk Späť »
Začiatok stránky