mapa stránok

Grafická verzia

Rýchla navigácia:

Preskočiť rýchlu navigáciu

:

Preskočiť hlavnú navigáciu

Ľavé boxy

Preskočiť ľavé boxy

Euro Info linka
Hot line: 0800 103 104 - bezplatné volania zo všetkých sietí

Harmonizovaná inflácia v júli zrýchlila na 4,4 %

15.08.2008 08:48

Harmonizovaná inflácia na Slovensku podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR zrýchlila v júli na 4,4 percenta. V júni dosiahol rast cien meraný jednotnou metodikou Európskej únie (EÚ) 4,3 percenta.

Najvýraznejšie rástli v júli medziročne ceny potravín a nealkoholických nápojov o 9,7 percenta a ceny v zdravotníctve o 9,4 percenta, nasledované zdražením v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách o 5,5 percenta a v doprave o 4,9 percenta. Oproti vlaňajšku klesli len ceny na poštách a v telekomunikáciách, a to o 0,9 percenta.

Oproti júnu sa ceny podľa harmonizovanej metodiky v úhrne nezmenili. Výraznejší nárast o 1,5 percenta zaznamenali len ceny rekreácie a kultúry. Ostatné ceny dosiahli maximálne 0,5-percentný rast a v troch oblastiach došlo k poklesu. Potraviny a nealkoholické nápoje v júli medzimesačne zlacneli o 1,2 percenta, znížili sa tiež ceny v zdravotníctve o 0,6 percenta a odevov a obuvi o 0,5 percenta.

Inflácia meraná národnou metodikou zrýchlila podľa ŠÚ SR v júli svoju dynamiku na 4,8 percenta z júnových 4,6 percenta. Jadrová inflácia dosiahla v predchádzajúcom mesiaci 5,1 percenta a čistá inflácia 3,8 percenta. V priemere za prvých sedem mesiacov tohto roka vzrástli spotrebiteľské ceny na Slovensku medziročne o 4,3 percenta.


Zdroj: Štatistický úrad Späť »
Začiatok stránky