:

Preskočiť hlavnú navigáciu

Firmy: Euro prináša stabilitu

19.12.2008 09:00

Slovenské firmy vítajú vstup krajiny do eurozóny od 1. januára 2009. Tento krok podľa nich odstráni neistotu po rokoch boja s volatilitou meny. Prijatie eura navyše stlmí negatívne vplyvy terajšej globálnej hospodárskej krízy. Vyplýva to z analýzy agentúry Reuters.

"Euro predovšetkým znamená stabilitu vzhľadom na našich zákazníkov v eurozóne rovnako ako vzhľadom na naše obchodné vzťahy s dodávateľmi sídliacimi v krajinách eurozóny," uviedol generálny riaditeľ PSA Peugeot Citroën Slovakia Jean Mouro pre Reuters.

Medzi ďalších veľkých zahraničných investorov, ktorí prišli v posledných rokoch na Slovensko, patrí okrem PSA napríklad juhokórejská automobilka Kia Motors a výrobcovia elektroniky Samsung a Sony. Všetci čakajú na prijatie eura, pretože väčšinu výroby zo svojich slovenských podnikov vyvážajú a dovážajú veľké objemy od dodávateľov.

Investície do závodov v oblasti výroby automobilov a elektroniky prispeli k rýchlemu rastu slovenskej ekonomiky a podporili jej približovanie k rozvinutým krajinám Európskej únie
(EÚ). Obe odvetvia však teraz čelia dôsledkom finančnej krízy a prepadu dopytu zo strany západoeurópskych spotrebiteľov.

V októbri sa produkcia automobilov medziročne znížila o 12,8 %, čo bol jej prvý pokles od apríla 2006. To predstavuje vážny problém, keďže vyše 20 % slovenského exportu pripadá na autá. Automobilový priemysel bol aj hlavným motorom rastu slovenskej ekonomiky vlani, keď jeho tempo dosiahlo rekordných 10,4 %. Výrazný pokles dopytu na Západe by teraz mohol byť príčinou zmeny orientácie.
Euro je pre exportérov istou útechou. Výrazne sa ich totiž dotýkalo posilňovanie koruny voči euru v rokoch pred rozhodnutím o vstupe do eurozóny. Od júla, teda od stanovenia konverzného kurzu, sú však chránení pred ďalšími stratami súvisiacimi so zmenou kurzu.

"Vo všeobecnosti to zníži náklady súvisiace s náhlymi zmenami kurzu koruny voči euru. Koruna prudko posilňovala predovšetkým v niekoľkých posledných rokoch," uviedol Mouro.

V časoch neistoty z ďalšieho smerovania ekonomiky euro prináša dodatočnú výhodu z nižších výrobných nákladov, keď znižovanie ekonomickej aktivity brzdí rast cien, tvrdia firmy.

"Hodnotíme prechod Slovenska na spoločnú európsku menu výhradne pozitívne," uviedla hovorkyňa Samsung Electronics Slovakia Katarína Holecová. "Prijatie eura môže vzhľadom na finančnú krízu priniesť pozitívne účinky v zmysle zníženia inflačných tlakov, čo nepriamo znamená úspory v oblasti nákladov na materiály a mzdy."


Zdroj: Reuters Späť »