mapa stránok

Grafická verzia

Rýchla navigácia:

Preskočiť rýchlu navigáciu

:

Preskočiť hlavnú navigáciu

Ľavé boxy

Preskočiť ľavé boxy

Euro Info linka
Hot line: 0800 103 104 - bezplatné volania zo všetkých sietí

Pravda: Vyšla ďalšia čierna listina, obchodníci protestujú

23.01.2009 09:03

Združenie slovenských spotrebiteľov (ZSS) obvinilo tento týždeň ďalších podnikateľov z neoprávneného zvýšenia či nesprávneho zaokrúhľovania cien po prechode na euro, píše o tom dnešné vydanie denníka Pravda. Odvoláva sa na čiernu listinu, ktorú združenie zverejnilo na svojej internetovej stránke.

Medzi obvinenými sa ocitol napríklad bufet v Bratislave, osobný prepravca z Popradu či športový klub v Piešťanoch. Jeho prezident pre Pravdu vysvetlil, že ceny za vstup na korčuliarsku dráhu v súvislosti s prechodom na euro nezvýšili, iba zrušili zľavnené vstupy. Ľudia vraj lacnejšie vstupenky zneužívali pre sprievod. Sprievodný lístok pritom neumožňuje návštevníkom vstup na ľadovú plochu, čo väčšina nerešpektovala. Klub preto pristúpil k uvedeným opatreniam. Toto vysvetlenie však, ako uvádza Pravda, predseda ZSS Josef Lounek neprijal. "Podnikatelia sa často vyhovárajú,“ zdôraznil.

Hoci nemajú v rukách dôkazy, na čiernu listinu zaradili aj prevádzku UTD bufetu pri budove Slovenskej televízie. Zamestnanci televízie sa podľa Louneka sťažovali, že ceny za jedlo neprimerane stúpli.

Bez dôkazov a bližšieho prešetrenia sa na spotrebiteľskom pranieri ocitla aj SAD Poprad. Na centrálu združenia prišiel anonymný podnet, že vodič uvedenej spoločnosti mal nesprávne zaokrúhliť výšku cestovného, pričom odmietol cestujúcemu vydať správny výdavok.

"Prípad nebol prešetrený. Okamžite žiadame o vymazanie z čiernej listiny,“ povedal riaditeľ spoločnosti Ľubomír Melichar.

Hoci združenie spotrebiteľov uverejnilo novú čiernu listinu s menami šiestich neférových podnikateľov, ich nekalé úmysly sú ťažko dokázateľné. Pracovníci združenia nemajú vo väčšine prípadov dôkazy, ktoré by im dovoľovali obchodníkov pranierovať. Píše denník Pravda. Uvádza tiež, že na druhej strane sa však nezákonný postup obchodníkov dokazuje len ťažko. V konečnom dôsledku však rozhoduje samotný zákazník, či cenu akceptuje, alebo nie.
Zdroj: Monitoring Euromena, Pravda Späť »
Začiatok stránky