mapa stránok

Grafická verzia

Rýchla navigácia:

Preskočiť rýchlu navigáciu

:

Preskočiť hlavnú navigáciu

Ľavé boxy

Preskočiť ľavé boxy

Euro Info linka
Hot line: 0800 103 104 - bezplatné volania zo všetkých sietí

Euro nám rozdalo viac kariet

11.03.2009 08:12

Počet platieb bankovými kartami oproti minulému roku stúpol o desiatky percent. O tom, ako vstup do eurozóny podporil používanie bankových kariet na Slovensku, píšu dnešné Hospodárske noviny.

Pripomínajú, že aj keď sa stále najčastejšie používajú na výbery hotovosti z bankomatov, v porovnaní s minulým rokom banky zaznamenali prudký nárast platieb. Silné euro, ktoré zvýhodňuje nákupy v okolitých krajinách, tiež spôsobilo, že naše platobné karty čoraz častejšie spoznávajú zahraničné platobné terminály.

Bezhotovostne s eurom
Používanie platobných kariet Slovákov sa s eurom mení. V Tatra banke vzrástol celkový počet platieb kartou v POS termináloch v januári oproti rovnakému obdobiu minulého roka až o 42 percent.

Podobné čísla zaznamenala podľa HN aj Slovenská sporiteľňa, v ktorej využívanie platieb u obchodníkov narástlo o viac ako polovicu. "Klienti si dnes už zvykajú platiť kartou aj nákupy v menšej hodnote, ako to bolo v minulosti. Najčastejšie však platby zaznamenávame vo veľkých nákupných strediskách, v hypermarketoch a supermarketoch, ako aj na čerpacích staniciach,“ spresňuje pre HN Boris Gandel, hovorca Tatra banky.

"Klienti ich využívajú častejšie, jedným z dôvodov je aj veľký počet euro mincí,“ myslí si Michal Fúrik, hovorca Dexia banky. "Platba kartou rieši napríklad aj toľko pretriasané problémy s drobnými mincami,“ súhlasí aj Jana Lukáčová, hovorkyňa Volksbank Slovensko.

K účtom rozdali karty
Podľa hovorkyne Volksbank Jany Lukáčovej bol impulzom na častejšie používanie platobných kariet na bezhotovostné platby prechod na euro.

Nárast počtu platobných kariet mohli ovplyvniť aj "kredencové“ úspory, ktoré Slováci pred prechodom na euro odnášali do bánk. Z nových klientov sa tak stali majitelia ďalších platobných kariet. "Karty poskytujeme ku všetkým typom účtov a našou prioritou je získať nových klientov a motivovať ich na ich aktívne využívanie,“ hovorí Frimmer. "Klient, ktorý si otvorí akýkoľvek balík služieb, dostane k nemu aj debetnú platobnú kartu,“ potvrdzuje aj Gandel.

Priemerná suma nerástla
Po prechode na euro si z bankomatov viac nevyberáme. "Priemerná suma výberu z bankomatov zostala v januári 2009 na rovnakej úrovni ako pred rokom,“ potvrdzuje Gandel.

Podobne sa správajú aj zákazníci Volksbank. "Klienti nevyberali hotovosť oveľa častejšie, pričom vyberaná suma viac-menej zodpovedala priemerným výberom v korunách. V tomto smere sa spotrebiteľské správanie klientov zásadne nezmenilo,“ hovorí Lukáčová.

Trochu odlišne vyzerala situácia v Slovenskej sporiteľni, kde priemerná suma výberu z bankomatu poklesla približne o jedenásť percent.

Za hranicami lacnejšie
Šéf oddelenia platobných kariet VÚB banky Róbert Klein upozorňuje, že Slováci začali vo zvýšenej miere platiť bezhotovostne v zahraničí. "V okolitých krajinách je množstvo tovarov lacnejších ako na Slovensku.“ Oproti koncu minulého roka stúpol v januári počet platieb kartou za hranicami Slovenska až o 25 percent.

V zahraničí si zvykneme častejšie vyberať aj hotovosť z bankomatu. Od januára zaplatíme pri výbere eur z bankomatu v niektorej z krajín Európskeho hospodárskeho priestoru rovnaký poplatok, ako by sme zaplatili za výber z bankomatu inej banky na Slovensku. "Klienti túto zmenu začali hneď využívať a počet výberov z bankomatu v zahraničí vzrástol v januári oproti koncu minulého roka o 18 percent,“ hovorí Klein.


Zdroj: Monitoring HN Späť »
Začiatok stránky